فروشگاه کتاب , فایل و داستان های صوتی باقرالعلوم

دانلود فایل های تخصصی و کتاب های فنی مهندسی , تحقیق و مقاله دانشجویی , رمان , داستان , کار آفرینی و طرح توجیهی , صوتی

اطلاعیه فروشگاه

با عرض سلام خدمت شما خریدار گرامی، امیدواریم از خرید فایل های این سایت راضی باشید و نهایت استفاده را بکنید. با تشکر از حسن انتخاب شما. یا علی

انديشه سياسى اسلام - 20 ص ورد

انديشه سياسى اسلام - 20 ص ورد

انديشه سياسى اسلام

گفت و گو با
آية اللّه سيد محمّد حسين فضل اللّه

ترجمه: مصطفى فضائلى

حكومت اسلامى: انديشه سياسى بر پاره اى قضايا استوار است كه در رأس آن ها مسئله مبناى مشروعيت قدرت و حاكميت سياسى است, توضيح شما در خصوص ديدگاه اسلام در اين باره چيست؟
آية اللّه فضل اللّه: اگر مقصود از حاكميت سياسى, قدرتى است كه به حكومت ميان مردم, براساس معيارهاى اسلامى خُرد و كلان در جامعه اسلامى (امت) قيام مى كند, مسئله تابعِ اصولِ فقهى و شرعى است.
ما در اين جا از مرحله خلأ حاكميت اصيل, كه همان حاكميت امام(ع) در مذهب اماميه اثنى عشرى است, سخن مى گوييم. درخصوص حكومت در دوره خلأ (عصر غيبت) دو نظريه وجود دارد:
نظريه شورا: نظريه اى كه مى توان آن را با استفاده از آيات قرآنى كه از شورا هم چون ضرورتى براى جامعه اسلامى سخن مى گويند پردازش فقهى كرد.
شورا در تمام مسائل كلى جامعه, و در پيشاپيش آن ها مسئله رهبرى, جريان دارد. پس اگر رهبرى از شورا ناشى شود, مشروعيت اش را از آن اصل كلى قرآنى مى گيرد كه به هر شورايى شرعيت مى بخشد. در پرتو اين اصل, شورا بايد در همه امور حكومت فعال شود, چه در مرحله انتخاب حاكم كه با شوراى ميان مسلمانان صورت گيرد (البته پس از تعيين جزئيات مربوط به شورا در مباحث فقهى خاص) و چه در اداره حكومت كه حاكم منتخب چاره اى ندارد جز آن كه مسلمانان را, كه يا در زمره اهل خبره اند و يا در دايره امت به طور عام قرار دارند, به مشورت بگيرد. اين امر با وسايلى كه با آن ها آگاهى بر رأى امت ممكن است, مانند انتخابات و غير آن, انجام مى گيرد. به اين گونه مى توان شورا را در همه مراحل حكومت جارى ساخت, به نحوى كه شورا نيروى محركه جامعه اسلامى در تمامى مسائل حياتى آن باشد.
به اين ترتيب برخى فقها اين روى كرد را برگزيده اند; به اعتبار اين كه درباره دوران خلأ نص خاص و تامّى كه بتوان به چگونگى رويارويى امت با مسئوليت ها و مسائل سياسى جامعه در مرحله عمل به طور مشخص پى برد وارد نشده است. چه بسا برخى اين نظريه را از آن جا الهام مى گيرند كه خداى سبحان در خطاب هاى قرآنيِ خود به عموم مردم يا مؤمنان توجه كرده به اين اعتبار كه آنان موضوع و مقصودِ اداره امور اسلامى و تبعيت از حكومت اسلامى اند; امرى كه مسئله امامت را در ديدگاه اين دسته فقها مسئله اى متصل به استثنا در دوره زمانى معينى قرار مى دهد.
در پرتو اين استدلال مى توان به اين روى كرد گراييد, اما اين نظريه با مناقشه هاى فقهى بسيارى روبه رو است, از اين جهت كه شورا در همه مسائل كلى و جزيى تعيين كننده باشد و به لحاظ طبيعت جزئيات مربوط به مسئله شورا, چرا كه شورا از جهت عناصرش و از جهت دايره شمول و نفوذش دچار پيچيدگى است, از اين رو است كه مى بينيم بسيارى از فقها سؤال هاى فقهى متعددى را مطرح مى كنند; به ويژه به لحاظ برخى احاديثى كه دلالت دارد بر اين كه نقش شورا نقش برانگيختن آراى متنوع ميان مردم است تا يكى از آن ها را برگزينند, يا برانگيختن آراى گوناگون در مسائل متنوعى كه مردم در پى حل آن ها هستند, يا در ارائه انديشه هاى گوناگون يا انديشه اى معين براى رهبرى و توسعه آفاق رهبرى تا اين كه راهبردهاى عملى را به روى رهبرى بگشايد و رهبرى آن چه را بعيد مى نمايد اختيار كند.
شورا هم چون عنوانى الزام آور, مُلهَم از كلام خداوند است كه فرمود: (وشاورهم فى الامر, فاذا عزمت فتوكل على اللّه) اما اين آيه دلالت مى كند بر اين كه مرحله تصميم گيرى به شورا ارتباطى ندارد, بلكه تصميم و عزم هنگامى جارى مى شود كه رهبر پس از استماع نظر مشاوران مسئله را ارزيابى و سپس تصميم گيرى مى كند. گاهى برخى احاديث را مى يابيم كه از ائمه(ع) وارد شده و مضمون آن چنين است: (نظر مشورتى خود را بيان كن آن گاه با من است كه نظر تو را بپذيرم يا ردّ كنم.)
از اين رو به نظر ما شورا در رأى فقهى به طريق اجتهادِ شيعى به طور كلى نقشى ندارد.
نظريه ولايت فقيه: در اين نظريه, فقيه به كل جريان حكومت مشروعيت مى بخشد. اما جدل بزرگى ميان فقها وجود دارد كه همواره خود را بر مباحث موجود فقهى درباره ولايت فقيه تحميل مى كند, از اين ره گذر كه برخى ادله اى كه با آن بر ولايت عامه فقيه استدلال شده, جاى بحث و نظر دارد در مثل مقبوله عمربن حنظله اشعار ندارد به اين كه امام صادق(ع) فقيه را به حكومت در همه امور نصب كرده باشد, چون سياقِ اين مقبوله, سياقِ قضا ميان مردم و فيصله اختلاف و نزاع در ديون و ميراث و مانند آن, به شيوه شرعى است.
از آن جا كه قضاتِ زمانِ امام صادق(ع) شيعه نبودند تا بر اساس مذهب اهل بيت(ع) حكم بدهند, از اين رو اهل بيت(ع) مى خواستند شيعيان نزاع هاى خود را نزد اشخاصى ببرند كه احكام اهل بيت(ع) را مى شناختند و حلال و حرام آن ها را مى دانستند. وانگهى از نظر كسانى كه در اين روايت تأمل دارند دست كم اگر روايت ظهور در اختصاص به امر قضا نداشته باشد, ظهور در اطلاق نيز ندارد; يعنى اطلاق ندارد, زيرا از قبيل كلامى است توأم با آن چه كه صلاحيت قرينه بودن دارد.پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 10,200 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
sreh_1079423_3101.zip14.7k

آنچه بايد از آن دفاع شود- 18 ص ورد

آنچه بايد از آن دفاع شود- 18 ص ورد آنچه بايد ازآن دفاع شود درفصل آخر مهمترين سرمايه ها و ارزشهاي مادي و معنوي كه يايد ازآن دفاع شود وبايد در راه حفظ آن جهاد و تلاش كرد را ذكر مي كنيم و توضيح مختصري در رابطه با هريك ارائه مي دهيم . به اميد آنكه مسلمانان در حفظ و حراست آن هوشيار و هميشه آماده دفاع باشند. بعضي از اين موارد جزء اصول اعتقادي و مقدسات دين ما هستند وبعضي مثل اموال و دارائي اشخاص جزءسرمايه هاي مادي بوده و بعضي ديگر مثل ح ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,200 تومان

اسلام - 8 ص ورد

اسلام - 8 ص ورد اسلام اسلام ديني يکتاپرستانه و از جمله دين‌هاي ابراهيمي جهان است. پيروان اين دين را مسلمان مي‌گويند. آنها بر اين باورند که خدا مستقيماً بر بسياري از پيامبران وحي فرستاده و محمد آخرين آنها است. اين دين هم اکنون از نظر تعداد معتقدان در مکان سوم و پس از اديان بودايسم و مسيحي جاي دارد. ريشه ٔ واژه اسلام در زبان عربي از سه حرف (س-ل-م) که به ...

توضیحات بیشتر - دانلود 9,000 تومان

اسلام و پايان سكولاريسم - 11 ص ورد

اسلام و پايان سكولاريسم - 11 ص ورد اسلام و پایان سكولاریسم جون فول م ترجمه: ملا محمد ملازاده هنگام سخن از عوامل ارثی و دینی در دانش جامعه شناسی انسانی جدید، این پرسش به اذهان خطور می كند: آیا ما به سوی جنگ و نزاع در حركت هستیم یا مصالحه و آشتی؟ با اینكه اندیشمندانی چون »مایكل فرانز« عقیده دارند كه عنصر دین در دنیای امروز یك مشكل به شمار می آید، من معتقدم دین می تواند راهی به سوی » تصالح« و &raq ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,200 تومان